Yemek ve İftar Duaları
İmam Hatip 5. Sınıf Temel Dini Bilgiler Eğitim Seti 6 DVD

Yemek ve İftar Duaları

8.Yemek ve İftar Duaları
 
Yemeğe “besmele” ile başlanır. Bitirince de verdiği nimetlerden dolayı Allah’a şükredilir. Eğer yemeği başkaları ikram etmişse yemekten sonra ikramda bulunanların iyiliği için de dua edilir. Bu nedenle yemek duasında Allah’a hamt, Peygamberimize salavat ve yemeğin sahibine teşekkür ifadeleri yer alır. Dua kitaplarımızda birçok yemek duası vardır. Aşağıda bunlardan birisi yer almaktadır:

BULALIM
Dua kitaplarından yemek duası örnekleri bulunuz.
“Bizi yediren, içiren ve Müslümanlardan kılan Allah’a hamdolsun! Ey Allah’ım! Yemeklerimize bereket, bedenimize sağlık ve afiyet ver.

Sen rızık verenlerin en hayırlısısın. Bize helal rızık ver Allah’ım! Bize nimetinin tamamını ve devamını ihsan eyle Ya Rabb’i! Bu sofrada bize verdiğin nimetlerin daha güzellerini cennetinde de tatmayı nasip eyle Allah’ım! Bu nimetlerin bize ulaşmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, bedenlerine sağlık ve afiyet ver Ya
Rabb’i! Âmin,
Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanabilmek için oruç tutarlar. Oruç ibadetini tamamlayıp iftar vaktine yetişenler, bundan büyük sevinç ve mutluluk duyarlar. Bu mutluluklarını Allah’a şükrederek ve dua ederek dile getirirler. İftar edilirken şu duanın okunması müstehaptır.

“Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin verdiğin rızıkla iftar ettim!” Âmin.

 

Kaynak: Meb

İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip 12.Sınıf Meslek Dersleri, İmam Hatip 12.Sınıf Eğitim Seti, İmam Hatip 12. Sınıf Hitabet Dersi

İmam Hatip 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitim Seti 4 DVD
Yorumlar