Sünnet Merasimi
5. Sınıf Kuran

Sünnet Merasimi

6. Sünnet Merasimi

Sünnet olmak, insanın fıtratının gereği ve Peygamberimizin tavsiye ettiği bir sünnettir. Bu nedenle erkek çocukların sünnet ettirilmesi Müslümanlar tarafından uygulanan bir âdet olmuştur. Sünnet olmak Hz. İbrahim’den sonra onun soyundan gelenlerin uyguladıkları bir gelenek olarak devam etmektedir.
İslam dünyasında çeşitli törenlerle icra edilen sünnet, ülkemizde çoğunlukla mevlit okutularak ve ziyafet verilerek yerine getirilmektedir.
Sünnet töreninde, önce annebaba tebrik edilir. Çocukları iyi yetiştirmenin önemini anlatan kısa bir konuşma yapılır. Daha sonra hayırlı birer evlat olmaları ve evlilik gibi mutlu günlerinin de anne ve babaları tarafından görülmesi temennisini içeren dua yapılır.
Sünnet töreninde şu dua yapılabilir:

“.Ey Rabb’imiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle...”
“Allah’ım! Bu kulunun evladını, malını ve ona verdiklerini mübarek eyle.”

TAMAMLAYALIM
Sünnet töreninde ben olsaydım şöyle dua ederdim. YaRabbi!    
Ya Rabbi! Peygamberimizin sünnetine uyarak çocuğunu sünnet ettiren bu kardeşimizin amelini kabul et. Günahlarını affet. Sünnet olan bu çocuğun kendisine, ailesine, milletine faydalı olacak şekilde yetişmesini nasip et. Hastalığına acil şifalar ihsan eyle. Bütün neslimizi namaz kılanlardan eyle. Peygamberimizin ahlakı üzere onun ümmeti olarak yaşamalarını nasip et. Görünür görünmez bütün kötülüklerden koru Ya Rabb’i! Burada bulunan diğer kardeşlerimize de sağlık ve afiyet içerisinde uzun ömür ver Allah’ım! Âmin.

 

Kaynak: Meb

İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip 12.Sınıf Meslek Dersleri, İmam Hatip 12.Sınıf Eğitim Seti, İmam Hatip 12. Sınıf Hitabet Dersi

İmam Hatip 6. Sınıf Temel Dini Bilgiler Eğitim Seti 5 DVD
Yorumlar