Mübarek Gün ve Geceler
İmam Hatip 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitim Seti 4 DVD

Mübarek Gün ve Geceler

3. Mübarek Gün ve Geceler

Mübarek gün ve geceler denildiğinde akla cuma, bayram ve aşure günleri ile kandil geceleri gelmektedir. Aslında zamanlar ve mekânlar arasında fark ve üstünlük yoktur. Ancak bazı önemli olaylar, gerçekleştikleri zaman ve mekânları önemli hâle getirirler. Cuma gecesi ve günü, bayram günleri, Mevlit, Regaip, Berat, Miraç ve Kadir geceleri bu önemli gün ve gecelerdendir.

Peygamberimiz bir hadisinde bazı gecelerin önemini şöyle dile getirmiştir: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar; recep ayının ilk (cuma) gecesi, şaban ayının ortasında bulunan gece, cuma gecesi, ramazan ve kurban bayramı geceleridir.”

Müslümanlar için en önemli günlerden birisi cuma günüdür. Çünkü cuma namazı sadece cuma günü kılınabilir. Bu namazla müminler bir araya gelir, kaynaşır, dertlerini paylaşır ve birbirlerine yardımcı olurlar. Cuma gününün değerini Peygamberimiz şöyle dile getirir: “Günlerin en hayırlısı, cuma günüdür.”

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere bir yılda iki dinî bayram vardır. Bu günlerde bayram namazı kılınır. Çeşitli etkinliklerle kutlanan bayramlar, insanların kaynaşmalarını sağlar, aralarındaki sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı güçlendirir.
Aşure, muharrem ayının 10. günüdür. Peygamberimiz, muharrem ayının 9 ve 10 veya 10 ve 11. günlerini oruçlu geçirmeyi tavsiye etmiştir.
Kandil geceleri çevrenizde ne tür etkinliklerle kutlanmaktadır? Gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Mübarek gecelerin ilki Mevlit Kandili’dir. Peygamberimizin doğduğu gecenin yıl dönümü Mevlit Kandili olarak kutlanır. Bu gecede Peygamberimizi tanıtan toplantılar ve konuşmalar yapılır. Kur’anı Kerim ve mevlit okunarak dua ve ibadet edilir. Ayrıca Mevlit Kandili’ne rastlayan hafta, Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanır.

BİLGİ KUTUSU
Osmanlı padişahı II. Selim döneminden itibaren, mübarek gecelerde camiler aydınlatılarak, minarelerde kandiller yakıldığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir.
 
Regaip Kandili, Recep ayının ilk cuma gecesinde kutlanır. Regaip kelime olarak; rağbet olunan, çok istenilen şeyler anlamlarına gelir.

Müslümanlar Regaip Kandili’nde Allah’ın rahmetine sığınarak ondan bağışlanma isterler. Böylece recep, şaban ve ramazan ayını kapsayan üç aylara hazırlanmış olurlar.
Recep ayının yirmi yedinci gecesinde Miraç Kandili kutlanır.
Hz. Muhammed, bu gece Mekke şehrinden alınmış ve Kudüs’e getirilmiştir. Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa’dan ayrılarak göklere yükseltilmiştir. Bu geceye, göklere yükselmek anlamına gelen “Miraç” adı verilmiştir. Ayrıca bu gecede beş vakit namaz Müslümanlara farz kılınmıştır.

Üç ayların ikincisi Şaban ayıdır. Bu ayın on beşinci gecesinde Berat Kandili kutlanır. Berat, temize çıkma ve günahlardan kurtulma anlamlarına gelir. Bu nedenle Müslümanlar bu gecede günahlarının bağışlanması için Allah’a tövbe ve dua ederler.
Kandil geceleri yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanır.
 
Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Kadir Gecesi’nin değeri ise Kur’anı Kerim’in ilk kez o gece indirilmeye başlanmasındandır. Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır.

Kur’anı Kerim’de Kadir Gecesi’nin önemi şöyle dile getirilmiştir: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.

O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.”

NOT EDELİM
Peygamberimiz, Hz. Ayşe validemize Kadir Gecesi’nde şöyle dua etmesini söylemiştir: “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.”

Dinimizce mübarek kabul edilen gün ve geceler, dinî hayatın canlanmasını ve inananların yeni bir güç kazanmalarını sağlar. Çünkü bu gün ve gecelerde Müslümanlar daha fazla ibadet ederler. Mübarek günlerin gündüzlerini oruç tutarak, gecelerini ise namaz kılarak, Kur’an okuyarak ve dua ederek geçirirler.

Mübarek gün ve gecelerde durumu iyi olanlar, ihtiyaç sahiplerine yardım ederler. Komşular ve akrabalar birbirlerine ikramda bulunarak kandillerini kutlarlar. Bu gün ve geceler için hazırlanan özel programlara katılırlar. Böylece mübarek gün ve geceler, insanlar arasındaki sevgi ve merhamet duygularının gelişmesine, toplumsal birlik ve beraberliğe katkı sağlar.

Din görevlisi böyle gün ve gecelerde cemaate katılımın yüksek olacağını düşünerek camide gerekli hazırlıkları yapar. O günün veya gecenin önemini ifade eden vaaz, Kur’an tilaveti, ilahiler ve duadan oluşan bir program hazırlar. Böylece toplumun mübarek gün ve gecelerin heyecanını doyasıya yaşamasına katkıda bulunur.

GRUP ÇALIŞMASI
Sınıfınızda beş grup oluşturarak kandil gecelerini aranızda paylaşınınız. Grup olarak size düşen kandil gecesi için camide uygulayabileceğiniz bir program hazırlayınız. Hazırladığınız programı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kaynak: Meb

İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip 12.Sınıf Meslek Dersleri, İmam Hatip 12.Sınıf Eğitim Seti, İmam Hatip 12. Sınıf Hitabet Dersi

5. Sınıf Kuran
Yorumlar