Herhangi Bir Açılış veya Kapanışta Yapılacak Konuşma ve Dua
İmam Hatip 5. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Eğitim Seti 6 DVD

Herhangi Bir Açılış veya Kapanışta Yapılacak Konuşma ve Dua

13. Herhangi Bir Açılış veya Kapanışta Yapılacak Konuşma ve Dua

Cami, okul, hastane, yol, köprü, çeşme, kütüphane, iş yeri açılışları nedeniyle yapılan konuşmalar, dinî hitabetin bir çeşididir. Çünkü bu tür konuşmalar çoğu zaman din görevlileri tarafından yapılır.


Açılış veya kapanış konuşmaları, diğer konuşmalara göre daha kısa ve özlü olmak durumundadır. Açılışı yapılan kurum veya kuruluşun önemi ortaya konmalı ve bu kurumun niteliği konuşmanın merkezine alınmalıdır. Konuşma gereksiz ayrıntılarla uzatılmadan açılışı yapılan kurumun ülkeye ve bulunduğu çevreye katkılarına vurgu yapılmalıdır. Tören bir dua ile tamamlanmalıdır. Aşağıda bu tür törenlerde yapılabilecek bir konuşma ve dua metni verilmiştir. Ancak farklı konuşma ve dua metinleri de oluşturulabilir.
 
HAZIRLAYALIM
Aşağıda bir iş yerinin açılışı için yapılabilecek bir konuşma örneği verilmiştir.
Siz de okul, cami, hastane veya yurt gibi bir hayır kurumunun açılışında yapılabilecek bir konuşma metni hazırlayınız. Hazırladığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.
Saygı Değer Misafirler!

Dinimiz çalışmayı öğütlemiş, kazanmak için çalışmak gerektiğini bildirmiştir. Yüce Allah, “Gerçekten insan için ancak kendi çalışmasının karşılığı vardır.” buyurarak çalışarak kazanmayı teşvik etmiştir. Peygamberimiz de, “Kimse, kendi elinin emeği ile çalışıp kazandığından daha hayırlı bir rızık yememiştir.” hadisiyle helal rızık kazanmamızı öğütlemiştir.

Bütün canlıların rızkını yaratan Allah’tır. Bu durumda bizlere düşen, rızkı elde etmek için canla başla çalışmaktır. Çünkü Rabb’imiz, “...Böylece herkes kazancına göre karşılık görür.” buyurarak emeklerimizi karşılıksız bırakmayacağını bildirmiştir. Ancak “Rızkı veren Allah’tır.” diyerek tembellik etmek çalışma ve gayreti terk etmek, el açıp dilenmek doğru değildir. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: “Sizden herhangi birinizin sırtına bir bağ odun yüklenip satması, dilenmesinden hayırlıdır.”

Bizler çalışarak kendimizin ve aile bireylerimizin rızkını kazanmalı, onları kimseye muhtaç etmemeliyiz. Yoksullara, düşkünlere yardımda bulunmalıyız. Bugün burada olduğu gibi yeni iş yerleri açarak işsizlere iş imkânı sağlamalı ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmalıyız.
İşte bu duygu ve düşüncelerle, açılışını yaptığımız bu iş yerinin, sahibine, çalışanlarına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi bu iş yerinin hayırlı hizmetler vermesi, bol kazanç getirmesi, kaza, bela, musibet ve afetlerden korunması için dua edelim.

“Ya Rabb’i! Bugün şu anda açılışını yapmış olduğumuz kurumu vatanımız, milletimiz ve çalışanlar için hayırlı eyle! Rızık verenlerin en hayırlısı sensin, bize helal, temiz ve bol rızık ver Allah’ım!
Geçimimizi temin etmek ve helalinden rızık elde etmek için bize sağlık ve afiyet ver Allah’ım! Rızkımızı haramdan, dilimizi yalandan ve hileden muhafaza eyle Ya Rabb’i! Cimrilikten, israftan, tembellikten, el açıp dilenmekten, açlıktan, yoksulluktan ve bütün kötülüklerden bizleri muhafaza eyle. Bu iş yerini ve çalışanlarını kazalardan, belalardan ve felaketlerden koru Ya Rabb’i!
İşlerimize kolaylık, bedenimize sağlık, kazancımıza bereket ver Allah’ım! Dualarımızı kabul et Ya Rabb’i! Âmin.

 

Kaynak: Meb

İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip 12.Sınıf Meslek Dersleri, İmam Hatip 12.Sınıf Eğitim Seti, İmam Hatip 12. Sınıf Hitabet Dersi

İmam Hatip 5. Sınıf Temel Dini Bilgiler Eğitim Seti 6 DVD
Yorumlar