Ahkaf Suresi ve Anlamı
İmam Hatip 5. Sınıf Temel Dini Bilgiler Eğitim Seti 6 DVD

Kur’an’dan Dualar Öğreniyorum: Ahkâf 15

OKUYALIM DÜŞÜNELİM

“Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! “Onun (anne karnında) taşınma ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: Ey Rabb’im! Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih ameller işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”
(Ahkafsuresi, 15. ayet.)

Üzerimizde çok fazla emeği, çok fazla hakkı bulunan iki varlık annemiz ve babamızdır. Onlar bizi büyük bir özveri ile yetiştiren insanlardır. Yüce Rabb’imiz, Ahkâf suresinin 15. ayetinin başında “Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik.” buyurarak bizi yetiştiren bu insanlara iyi davranmayı emretmiştir.

Biz daha dünyaya gelmeden annemiz bizim için sıkıntı çekmeye başlar. Ayetin devamında yer alan “Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu!” ifadesi, annemizin yaşadığı o zor ve sıkıntılı dönemi hatırlatır bize. İşte bunun içindir ki anaların beli büküktür. Dokuz ay karnında taşıdığı yavrusunu, bir ömür yüreğinde taşımak çok daha zordur ama yine de gocunmaz analar. Öyle olmasaydı, o merhamet duyguları yerleşmeseydi yüreklere, hangi ana dokuz ay boyunca bedeninde o ağırlığı taşırdı?
Hangi ana bebeği için gecelerce uykusuz kalırdı?
Ashabı kiramdan biri Peygamber Efendimiz’e gelerek:
Ey Allah’ın Resulü! İnsanlar arasında iyi davranmama en çok layık olan kimdir?
dedi. Peygamberimiz (s.a.v.):
Annendir, buyurdu.
Sonra kim?
Annendir.
Sonra kimdir?
Annendir. Adam, dördüncü defa;
Sonra kimdir? diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v.);
Babandır, buyurdu.
Babalarda da merhamet duygusu vardır elbette, ama anne bambaşkadır. Canından can, bedeninden bir parça olmuştur yavrusu. O parçanın duyacağı her acıda, annenin de canı yanar. Açlığında en iyi besin, hastalığında en iyi ilaç anne dokunuşudur yavru için. Bunun içindir ki çocuğun gıdasını Allah, annenin bedeninde yaratmıştır. Anne karnındayken bağlı olan kordonun yerini doğumdan sonra çeşme gibi akan süt alır: “Onun (anne karnında) taşınma ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır.”

Düşünelim
Allah Teâlâ Kur’anı Kerim’de örnek dualar bildirmiş, böylece bize bu konuda da rehberlik etmiştir. Ahkaf suresinin 15. ayetinde Rabb’imiz, kendisine hangi konularda dua etmemizi istemektedir?

Her çocuk, şefkat ve merhametle üzerine titreyen bir annenin karnında ve kucağında, onların geçimini sağlamaya çalışan bir babanın ocağında serpilip gelişir. Fakat çocukluğunda ve gençliğinde belki de fark etmez kendisi için yapılan bunca fedakârlığı. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca, artık her şeyin farkındadır insan. Çünkü artık kendisi de evlat sahibidir. Ana baba olunca anlaşılıyor belki de bazı gerçekler. Şimdi hem ana babaya hem çocuklara dua etme zamanıdır. Rabb’e yönelmenin, huzurunda boyun bükmenin, el açıp istemenin tam vaktidir şimdi. İşte o zaman şöyle der insan:
“Ey Rabb’im!
Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, Senin razı olacağın salih ameller işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”

Kaynak: Meb

İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip 11.Sınıf Meslek Dersleri, İmam Hatip 11.Sınıf Eğitim Seti, İmam Hatip 11. Sınıf Kuranı Kerim Dersi

İmam Hatip 6. Sınıf Temel Dini Bilgiler Eğitim Seti 5 DVD
Yorumlar